Skip to content

2982 Route 73 North(Block 77.02 Lot 5)Maple Shade, NJ 08052

Vacant Land

Last Sale Price
$24,121
Last Sale Date
Sep 19, 2005

Property Information

Block77.02
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756+3.0%
2024$4,619+2.6%
2023$4,503-0.3%
2022$4,516+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$24,121

To:

DeedBook 6340, Page 368

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2954, Page 291