Skip to content

50 S Poplar AveSwedesboro, NJ 08085

Built 1920

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block95
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionA/2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
25%
Improvement Value:$132,800
75%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+3.0%
2024$6,528+10.3%
2023$5,919-0.3%
2022$5,936+3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$328,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 13782, Page 2190

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 13562, Page 8634

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 13291, Page 5632Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4637, Page 280

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3530, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920