Skip to content

46 S Fellowship RdMaple Shade, NJ 08052

Built 1928

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block97
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
30%
Improvement Value:$99,000
70%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+3.0%
2024$5,194+2.6%
2023$5,064-0.3%
2022$5,078+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900

To:

Sq Ft1,106DeedBook 6567, Page 438

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5322, Page 123

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 5125, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1928