Skip to content

111 S Poplar AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block98
Lot10.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SSCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
32%
Improvement Value:$100,700
68%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+3.0%
2024$5,444+2.6%
2023$5,308-0.3%
2022$5,323+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 13566, Page 2345

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 13338, Page 9367Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6270, Page 125

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5667, Page 259

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4345, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1940