Skip to content

28 Fifth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 2008

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block9
Lot1.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,500
22%
Improvement Value:$196,900
78%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,619+3.0%
2024$9,340+2.6%
2023$9,107-0.3%
2022$9,133+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$321,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 6578, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 3909, Page 204