Skip to content

69 E Germantown AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1970

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block9
Lot12.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
24%
Improvement Value:$178,600
76%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,978+3.0%
2024$8,717+2.6%
2023$8,500-0.3%
2022$8,523+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 13344, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1970