Skip to content

52 Fifth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block9
Lot3.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
30%
Improvement Value:$132,400
70%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+3.0%
2024$6,996+2.6%
2023$6,821-0.3%
2022$6,840+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 13675, Page 6204

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 13152, Page 8040Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950