Skip to content

64 Fifth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1955

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block9
Lot4.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
36%
Improvement Value:$101,000
64%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+3.0%
2024$5,857+2.6%
2023$5,711-0.3%
2022$5,727+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft1,104DeedBook 13209, Page 9879

Property Built

Built

Year Built: 1955