Skip to content

80 Fifth AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block9
Lot5.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
30%
Improvement Value:$151,700
70%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+3.0%
2024$8,035+2.6%
2023$7,835-0.3%
2022$7,857+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 6297, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1960