Skip to content

37 E Germantown AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block9
Lot9.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
25%
Improvement Value:$172,300
75%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,689+3.0%
2024$8,437+2.6%
2023$8,227-0.3%
2022$8,250+19.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 13410, Page 9885

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4887, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1960