Skip to content

701 Birchfield DrMount Laurel, NJ 08054

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block1003
Lot50
QualifierC0701

Assessment

Land Value:$49,200
41%
Improvement Value:$70,800
59%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,788+3.9%
2024$3,646+2.3%
2023$3,565-31.1%
2022$5,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 13423, Page 5980