Skip to content

60 Farnwood RdMount Laurel, NJ 08054

Built 1981

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 7, 2023

Property Information

Block1005.02
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCARLTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
33%
Improvement Value:$119,400
67%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+3.9%
2024$5,405+2.3%
2023$5,285+2.0%
2022$5,182+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 13666, Page 3589

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,598DeedBook 13605, Page 5697Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 6101, Page 667

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4548, Page 165

Property Sale

Sale
$82,750
DeedBook 2945, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1981