Skip to content

12 Tulip CtMount Laurel, NJ 08054

Built 1978

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block1407
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
30%
Improvement Value:$109,000
70%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,938+3.9%
2024$4,751+2.3%
2023$4,647+2.0%
2022$4,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 13641, Page 8113

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3662, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1978