Skip to content

33 W Oleander DrMount Laurel, NJ 08054

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block1417.01
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBIRCHWOOD III
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
34%
Improvement Value:$154,200
66%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+3.9%
2024$7,085+2.3%
2023$6,928+2.0%
2022$6,793+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 6581, Page 79

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5982, Page 490

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 5596, Page 117

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3412, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1983