Skip to content

228 Coville DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block1128
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$109,800
74%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,530+6.6%
2024$4,251+12.7%
2023$3,773+3.9%
2022$3,631+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,310DeedBook 13495, Page 3047

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4765, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1976