Skip to content

814 Ford AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block134
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
27%
Improvement Value:$110,000
73%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,628+6.6%
2024$4,343+12.7%
2023$3,855+3.9%
2022$3,710+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5124, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3531, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1950