Skip to content

800 Hickory AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block137
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage927
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
27%
Improvement Value:$106,100
73%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,447+6.6%
2024$4,173+12.7%
2023$3,704+3.9%
2022$3,565+4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft927DeedBook 13568, Page 9751

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6680, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6664, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$30,100
DeedBook 5657, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$78,400
DeedBook 3987, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$58,900
DeedBook 3515, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1969