Skip to content

621 Elm AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1935
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block146
Lot52
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM009

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,011
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$96,900
71%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+6.6%
2024$3,908+12.7%
2023$3,470+3.9%
2022$3,339+4.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-003301-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,011DeedBook 13616, Page 1010

Property Sale

SaleMulti
$48,639
DeedBook 3057, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1935