Skip to content

534 Larch AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 17, 1990

Property Information

Block157
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
19%
Improvement Value:$166,400
81%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,296+6.6%
2024$5,907+12.7%
2023$5,244+3.9%
2022$5,047+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4075, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3633, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1974