Skip to content

214 Pemberton BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1998

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 30, 1998

Property Information

Block15
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM002

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
19%
Improvement Value:$166,200
81%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+6.6%
2024$5,902+12.7%
2023$5,239+3.9%
2022$5,042+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5604, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$41,250
DeedBook 5301, Page 22