Skip to content

17 Bell PlBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block179
Lot31
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
24%
Improvement Value:$117,500
76%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,766+6.6%
2024$4,472+12.7%
2023$3,970+3.9%
2022$3,821+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6434, Page 784

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 6267, Page 900

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 5847, Page 407

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 5168, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$83,106
DeedBook 4442, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1975