Skip to content

1060 Hanover BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 12, 2007

Property Information

Block182
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,400
18%
Improvement Value:$176,700
82%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,623+6.6%
2024$6,215+12.7%
2023$5,517+3.9%
2022$5,310+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 6482, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5109, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1996