Skip to content

918 Hanover BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1965

Last Sale Price
$48,806
Last Sale Date
Jun 22, 1984

Property Information

Block184
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
24%
Improvement Value:$115,100
76%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,634+6.6%
2024$4,349+12.7%
2023$3,860+3.9%
2022$3,715+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$48,806
DeedBook 2867, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1965