Skip to content

27 Lilac StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 24, 1988

Property Information

Block185
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,481+6.6%
2024$4,205+12.7%
2023$3,732+3.9%
2022$3,592+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3746, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1970