Skip to content

900 E Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1962

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block194
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
21%
Improvement Value:$137,200
79%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,312+6.6%
2024$4,984+12.7%
2023$4,424+3.9%
2022$4,258+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,913DeedBook 13583, Page 6686

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 6429, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1962