Skip to content

502 W Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block197
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
24%
Improvement Value:$134,100
76%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,379+6.6%
2024$5,047+12.7%
2023$4,481+3.9%
2022$4,312+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 13565, Page 8324

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13195, Page 990Recorded10/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6787, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$150,500
DeedBook 6692, Page 511

Property Sale

SaleMulti
$279,800
DeedBook 6535, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1950