Skip to content

311 Bobolink BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block20
Lot25
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM002

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
24%
Improvement Value:$133,000
76%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,364+6.6%
2024$5,033+12.7%
2023$4,468+3.9%
2022$4,300+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13450, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 3071, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1975