Skip to content

122 Garden AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1935

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block217
Lot57
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage528
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
45%
Improvement Value:$42,100
55%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,332+6.6%
2024$2,189+12.7%
2023$1,943+3.9%
2022$1,870+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft528DeedBook 13782, Page 9558

Property Sale

Sale
$26,000

To:

Sq Ft528DeedBook 13214, Page 7082

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 6277, Page 920

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5600, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1935