Skip to content

144 Hargrove AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1985

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block235
Lot58
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage8100

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$106,700
74%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,435+6.6%
2024$4,162+12.7%
2023$3,694+3.9%
2022$3,555+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 13449, Page 2362

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 4190, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 2955, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1985