Skip to content

301 W Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 12, 2025

Property Information

Block273
Lot35
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM016

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,400
15%
Improvement Value:$223,500
85%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,058+6.6%
2024$7,561+12.7%
2023$6,712+3.9%
2022$6,459+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,624DeedBook 13791, Page 2992

Property Sale

Sale
$262,900

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 13249, Page 5281Recorded11/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 6507, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1955