Skip to content

135 Harwich StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$28,550
Last Sale Date
Feb 5, 1997

Property Information

Block274
Lot17
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM016

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
33%
Improvement Value:$77,200
67%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,531+6.6%
2024$3,313+12.7%
2023$2,941+3.9%
2022$2,830+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,550
DeedBook 5298, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 4253, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1950