Skip to content

147 Truro StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2004

Property Information

Block275
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM016

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
20%
Improvement Value:$160,100
80%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,164+6.6%
2024$5,784+12.7%
2023$5,134+3.9%
2022$4,941+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947