Skip to content

381 Sumach StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block282
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM017

Building Details

Building Class17
Description2SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
28%
Improvement Value:$97,700
72%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+6.6%
2024$3,903+12.7%
2023$3,464+3.9%
2022$3,334+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,148DeedBook 13677, Page 3178

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,148DeedBook 13658, Page 6894Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 13100, Page 5696Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 13084, Page 7944Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6486, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 6275, Page 561

Property Sale

SaleMulti
$32,500
DeedBook 4707, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1950