Skip to content

9 Butler CtBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 13, 2026

Property Information

Block288
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM017

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
25%
Improvement Value:$122,100
75%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+6.6%
2024$4,682+12.7%
2023$4,156+3.9%
2022$4,000+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
Sq Ft1,288DeedBook 13813, Page 4579Recorded3/26/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$204,900
Sq Ft1,288DeedBook 13796, Page 7720Recorded12/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 3066, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1940