Skip to content

402 Hanover BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block297
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM018

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
25%
Improvement Value:$107,000
75%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+6.6%
2024$4,116+12.7%
2023$3,653+3.9%
2022$3,516+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4857, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1980