Skip to content

1500 Evergreen BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 2002

Last Sale Price
$158,400
Last Sale Date
Apr 23, 2002

Property Information

Block29
Lot56
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
16%
Improvement Value:$184,000
84%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+6.6%
2024$6,336+12.7%
2023$5,624+3.9%
2022$5,413+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,400
DeedBook 5957, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2002