Skip to content

1102 Belleview BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 2001

Last Sale Price
$176,588
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block31
Lot50
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
15%
Improvement Value:$236,700
85%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+6.6%
2024$7,969+12.7%
2023$7,074+3.9%
2022$6,808+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,588
DeedBook 5913, Page 395

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5851, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2001