Skip to content

30 Dahlia StBrowns Mills, NJ 08015

Built 2014

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block334
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM020

Building Details

Building Class17
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
18%
Improvement Value:$173,300
82%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+6.6%
2024$6,077+12.7%
2023$5,394+3.9%
2022$5,192+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 13591, Page 2226

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 13179, Page 6858Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 13144, Page 7386Recorded10/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 13092, Page 4844