Skip to content

41 Alyssum StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1985

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block338
Lot48
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM020

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$102,800
73%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,316+6.6%
2024$4,049+12.7%
2023$3,595+3.9%
2022$3,459+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 13706, Page 1891

Property Sale

Sale
$127,300

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 13267, Page 4358Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 13244, Page 1156Recorded10/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 6121, Page 653

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5907, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 3829, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3575, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1985