Skip to content

152 Grove AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1953

Last Sale Price
$34,900
Last Sale Date
Nov 29, 1985

Property Information

Block350
Lot61
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM021

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
37%
Improvement Value:$66,900
63%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,996+7.2%
2024$2,796+13.9%
2023$2,454+4.3%
2022$2,352+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 3107, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1953