Skip to content

47 Arbutus StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block398
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
35%
Improvement Value:$70,100
65%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,313+6.6%
2024$3,109+12.7%
2023$2,760+3.9%
2022$2,656+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft768DeedBook 13577, Page 6115

Property Sale

Sale
$8,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 13310, Page 8973Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 13095, Page 6353Recorded9/17/2013

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 6080, Page 709

Property Sale

SaleMulti
$24,900
DeedBook 5798, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1950