Skip to content

3 Holly AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Price
$186,300
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block403
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM025

Building Details

Building Class17
Description1SFU1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
23%
Improvement Value:$138,400
77%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,477+6.6%
2024$5,139+12.7%
2023$4,562+3.9%
2022$4,391+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,300

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 13468, Page 1431Recorded9/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955