Skip to content

30 Pear AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2021

Property Information

Block407
Lot10
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM026

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
25%
Improvement Value:$124,100
75%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+6.6%
2024$4,763+27.8%
2023$3,728+4.5%
2022$3,569+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958