Skip to content

45 Leland StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1944

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block40
Lot46
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
25%
Improvement Value:$111,000
75%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+6.6%
2024$4,268+12.7%
2023$3,789+3.9%
2022$3,646+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 13744, Page 1907

Property Sale

Sale
$139,500
Sq Ft1,360DeedBook 13441, Page 6614Recorded4/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 6256, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 6205, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1944