Skip to content

102 Press AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1945

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block418
Lot26
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM027

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
28%
Improvement Value:$102,500
72%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,334+6.6%
2024$4,067+12.7%
2023$3,610+3.9%
2022$3,474+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6706, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$58,300
DeedBook 6670, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$12,595
DeedBook 6600, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1945