Skip to content

103 Oxford StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1934

Last Sale Price
$140,600
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block420
Lot1.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM027

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
34%
Improvement Value:$87,600
66%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,043+6.6%
2024$3,793+12.7%
2023$3,367+3.9%
2022$3,241+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,600

To:

Sq Ft1,128DeedBook 13160, Page 6505

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 13101, Page 6300Recorded10/28/2013

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 3991, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 3043, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1934