Skip to content

226 S Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1966

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block433
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM028

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
25%
Improvement Value:$117,300
75%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+6.6%
2024$4,521+12.7%
2023$4,013+3.9%
2022$3,862+12.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,365DeedBook 13408, Page 1857

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5378, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 33916, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1966