Skip to content

111 Palm AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1959

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block445
Lot31
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage100

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
25%
Improvement Value:$145,700
75%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+6.6%
2024$5,579+12.7%
2023$4,953+3.9%
2022$4,767+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,370DeedBook 6332, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 6070, Page 865

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 5950, Page 642

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 5632, Page 622

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 3084, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1959