Skip to content

306 Otter AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1963

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block453.02
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1SFU1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$115,000
75%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,720+6.6%
2024$4,429+12.7%
2023$3,932+3.9%
2022$3,784+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 13106, Page 6880

Property Built

Built

Year Built: 1963