Skip to content

4 Gentian StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1930

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Nov 17, 1986

Property Information

Block474
Lot1.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM031

Building Details

Building Class17
Description1SFU1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
27%
Improvement Value:$99,700
73%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,187+6.6%
2024$3,929+12.7%
2023$3,487+3.9%
2022$3,356+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3308, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1930